Berglunds krönika:
"Trots hög klass ska
|
(travnet.se fredag 5 feb 2010 14:00)
Läs mer om medlemskap: klicka här
Efter en vecka på lite varmare breddgrader är det dags att gissa lite trav igen och till helgen är det Halmstad som gäller. Ett Halmstad som nu kör sina första rikstototävlingar på länge utan open stretch. Jag har skrivit tillräckligt om open stretch tidigare, men var faktiskt inte lika kritisk till Halmstads variant som Åbys. Nu är dock ”snikspåret” stängt i Halmstad, men med deras relativt långa upplopp (199 meter) så lär vi få uppleva rafflande slutstrider ändå.
Risken finns väl förstås att man på lördag kväll sitter och svär över någon häst som blev fast i rygg på ledaren men då får det väl vara så. En totospelare är ju nästan aldrig nöjd. Har man väl vunnit så är det oftast för lite…
Halmstadtravet har landets bästa banskötare och slipper man nederbörd och det lite mildare vädret håller i sig så bör det gå bra att köra på valfri balans. Det lär alltså bli en hel del hästar som körs barfota runt om för första gången på ett tag vilket kan ge extra växlar.
I övrigt brukar de flesta, och så även jag, klaga på de trista loppen på Solvalla, men var är ”Solvalla-lunken” när man som bäst behöver den? Med Staro Cold Carat ensam på nästan alla spelformer som finns i onsdags jublade jag inte precis när ”kamikaze-Ehlers” dök upp med chanslöse Vino Camielle och pressade min vinnare till under 1.14 första varvet i snöstormen. Visst, jag såg också att Vino Camielle blev het, men det blev han ju tack vare att Ehlers helt ofattbart testade för ledningen i andra kurvan. Somliga kallar det ”att sätta färg på loppet” jag kallar det korkat och för min del jättedyrt. Så är det dock med trav, inte alltid helt lätt att förutspå det som händer och nästa gång det blir tok i ett lopp hoppas jag kunna dra nytta av det i stället.
Analys Halmstad lopp 7:
Ett lopp över lång distans för lägsta klassen och jag tycker att kvalitén på hästarna är klart hög. Trots det tycker jag att det finns en bra vinnare i starke 2 Beauzac. Han har tänt till rejält i ny regi och uppträder stabilare och med bättre självförtroende. Vid de två segrarna på slutet har han varit riktigt bra och vunnit på bra tider för klassen. Att det är lång distans den här gången är dessutom en klar fördel och den här rutinerade hästen har härdats i många tuffa långlopp och fått hårdhet han bör ha nytta av här. Spår två har han klarat vid flera tillfällen och eftersom han ändå inte är särskilt startsnabb behöver inte Steen Juul chansa i starten.
Jag tror att Beauzac är tuffast till slut i det här gänget och han är spelvärd eftersom han knappast blir favorit.
Värsta motbudet är 1 Mill Nitro som också hittat stilen i ny regi. Han har dock vunnit i ganska enkla sällskap och sett lite småseg ut och jag är inte säker på hur bra han egentligen är. Möjligen finns det växlar sparade och det norska huvudlaget har i alla fall inte dragits än. Från innerspår är Mill Nitro knapp spetsfavorit och i ledningen ska han slås.
7 Evil Jagg blir också hårt betrodd, men som jag skrev inför V75-starten senast så är jag inte helt imponerad av honom. Han är lite seg och utan färskt lopp i kroppen tror jag att han får svårt att vinna.
10 Cut och 11 Dedes Brassie är däremot hästar som visat riktig toppform på slutet och Svanstedt upp på den förstnämnde är intressant. Cut är också gynnad av lång distans och blir farlig om han inte strular till det i starten. Voltstart är en nackdel.
Dedes Brassie var riktigt fin senast och rejält förbättrad när han brisade undan till överlägsen seger. Han är dock orutinerad och bakspår och långresa kan ställa till det.
3 Alfas Abe Lincoln har styrka för att vinna, men han är mycket knepigare än han visat på slutet och jag blir inte chockad om han gör bort sig med galopp. Felfri är det risk att han får göra grovjobbet själv och då blir det också svårt att vinna i den här konkurrensen.
Till Travnet Live Racing: klicka här
För analyser av alla lördagslopp och Berglunds Bästa drag. Bli bronsmedlem och logga in.
Läs mer om medlemskap: klicka här
Daniel Berglund är en Uppsalakille med över femton år bakom sig som travjournalist. Han har bland annat jobbat med ombuds-TV, Travtjänsten, Snoken och Travfakta. Berglund skriver nu spelkrönikor till onsdagens och lördagens tävlingar och tillbringar de flesta av veckans arbetstimmar med tränarintervjuer och lopparkivet. - Jag har inte alltid rätt, men lita på att jag alltid kan motivera mina idéer och gör mitt bästa för att bjuda på bra spelinformation, säger Berglund.
E-post: daniel.berglund@travnet.se
Tio senaste Notis:
Länk till denna artikel:
http://www.travnet.se/www/public/webb/default.asp?infoID=47637&infoTyp=nyhet
Travnytt!
9 sep (16:12)
Fransk topptravare från
Bergh till Flemming
9 sep (16:05)
Stor succé för okända
svenskan i Frankrike
9 sep (15:48)
Hästen som alltid
slår ur underläge
9 sep (15:20)
9 sep (14:59)
Seger för Westholm
i Strasbourg
9 sep (14:52)
”Han blir en joker
i Åby Stora Pris”
9 sep (14:44)
Stig H kritisk efter
gårdagens olycka
9 sep (14:35)
Sett från slätten:
Jag ska träffa Linn igen
- Skatteverket jagar mig
och lite matsnack
9 sep (14:04)
Ersson Bloggar:
Tråkiga lopp är väl inte
samma sak som favoriter?
9 sep (12:39)
Persson Just Nu:
Tarzan såg rörd ut
Är Loket hästrädd?
9 sep (11:59)
Hon ropade in hästen för
170.000 euro åt Bergh
9 sep (11:02)
Svanstedts tunga dagar
Halsinfektioner spökar
9 sep (10:47)
Fina fyraåringar gör
upp på Solvalla
9 sep (10:20)
9 sep (09:55)
Intressant treåring
nu hos Stall Goop
9 sep (09:18)
Storloppsvinnare från
Stig H till Svanstedt
9 sep (09:06)
9 sep (08:40)
Italienska eliten gör upp
utan stjänan Italiano
9 sep (08:07)
Bergh bakom jätteköp
på Vincennes auktion
9 sep (00:54)
Solvalla 8 Aug:
Tamla kvar på tronen
8 sep (21:39)
Nära-döden-upplevelse
för Haugstad på Solvalla
8 sep (21:30)
Solvalla 8 Aug:
Inget test för Iceland
i segercomebacken
"Det var det värsta!"
8 sep (21:04)
8 sep (17:24)
Inför Solvalla V64:
Kan Iceland torska?
8 sep (16:27)
Mest Lästa
senaste veckan
Stig H Johansson:
"Folk skulle tro att
man inte är klok"
4 sep (19:18)
Åke Svanstedt straffad
för olämplig behandling
av häst på Åbytravet
2 sep (22:01)
Start- och andelshästar
nya på Travnets hästbörs
6 sep (13:28)
Travsnack med Kari:
"Svanstedts rättegång
inget att se fram emot"
6 sep (14:50)
8 sep (17:24)
4 sep (10:11)
Formula Ones skötare
tog även hem storvinst
i Postkodlotteriet
4 sep (19:47)
Ludde dagen efter:
"Jag har alltid önskat
mig en tät fru"
6 sep (14:55)












