Nu gäller det för treåringarna. Svenskt Trav-Kriterium och Oaks står för dörren. På tisdag körs uttagningarna på Solvalla.

Kommande onsdags tävlingar på Solvalla består enbart av treåringar. Inte så knepigt kanske, eftersom det då ska avgöras sex uttagningar vardera till Kriteriet och Oaks. Totalt anmäldes 180 hästar – dock är det bara maximala antalet på 144 som får plats i försöken.

Bland de som är ute efter den klassiska Kriterie-segern skönjs Svante Båths toppnamn Attraversiamo och Global Welcome, som utmanas av bland andra E3-vinnaren Betting Gangster. Inför försöken till Oaks vilar favorittrycket på segerstaplande A Sweet Dance.

Finalerna i både Kriteriet och Oaks körs på Solvalla den 30 september. Vinnarna belönas då med förstapriser på 2, respektive 1,4 miljoner kronor. (Foto: ALN).

Här är startlistorna till uttagningarna:

Kriteriet, uttagning 1, 2640 auto

1 Tartaurus Face – Lutfi Kolgjini
2 Elcamino Dimanche – Robert Bergh
3 Önas Nougat – Per Nordström
4 Attraversiamo – Erik Adielsson
5 Dexter Brick – Mattias Djuse
6 Borups Senator – Christoffer Eriksson
7 Carhu – Kaj Widell
8 Look Håleryd – Peter Untersteiner
9 Sandsjöns Enzo – Joakim Lövgren
10 S.G. Flying Diaval – Örjan Kihlström
11 Kaiser Southwind – Åke Lindblom
12 My Tambourine Man – Nicklas Westerholm

Kriteriet, uttagning 2, 2640 auto

1 Holy Water – Christoffer Eriksson
2 Global Wiseguy – Jorma Kontio
3 Wisdom Teacher – Per Lennartsson
4 Golden News – Per Linderoth
5 Rudisha – Robert Bergh
6 Flight Dynamics – Örjan Kihlström
7 Marcello Wibb – Johan Untersteiner
8 Qvidja’s First – Janne Korpi
9 Edfromed – Åke Lindblom
10 Ad Hoc – Carl Johan Jepson
11 Great Winner – Björn Goop
12 Announcement – Erik Adielsson

Kriteriet, uttagning 3, 2640 auto

1 Mellby Goofy – Ulf Ohlsson
2 Ferrari Sisu – Conrad Lugauer
3 Forfantone Am – Örjan Kihlström
4 Noble Boy – Per Linderoth
5 That’s Art – Peter Untersteiner
6 Typhoeus Face – Adrian Kolgjini
7 Onkel K.J. – Jorma Kontio
8 Global Welcome – Erik Adielsson
9 In Love Boko – Kaj Widell
10 Staro McMillan – Steen Juul
11 Global Wildlife – Björn Goop
12 Mellby Glader – Robert Bergh

Kriteriet, uttagning 4, 2640 auto

1 Mellby Guvernören – Per Linderoth
2 Jaguar Dream – Claes Sjöström
3 Scorzone – Mika Forss
4 African Coast – Jörgen Westholm
5 Address Book – Johan Untersteiner
6 Crash Axe – Örjan Kihlström
7 Intense Boko – Leif Witasp
8 Aiming to Win – Robert Bergh
9 Cab Lane – Jorma Kontio
10 Devil Sound – Anders Zackrisson
11 Smokin Joe – Adrian Kolgjini
12 Garrett Mix – Erik Adielsson

Kriteriet, uttagning 5, 2640 auto

1 Funky – Ulf Ohlsson
2 Alone – Örjan Kihlström
3 Baritone Artist – Markus B Svedberg
4 Gumball In – Johan Untersteiner
5 Fusion Scoop – Steen Juul
6 Peak Fear – Joakim Lövgren
7 Global Withdrawl – Erik Adielsson
8 Alfred Zonett – Robert Bergh
9 Danilo Brick – Björn Goop
10 Campo Bahia – Conrad Lugauer
11 Dats so Cool – Per Lennartsson
12 Mellby Guard – Peter Untersteiner

Kriteriet, uttagning 6, 2640 auto

1 Roofie – Johan Untersteiner
2 Betting Gangster – Carl Johan Jepson
3 Inti Boko – Jorma Kontio
4 Riptide R.D. – Pierre Nyström
5 Echelon – Joakim Lövgren
6 Filur Sisu – Per Nordström
7 Buzzer Beater – Per Linderoth
8 Pinto Bob – Robert Bergh
9 Fortune Mearas – Ulf Ohlsson
10 Il Boscaiolo – Adrian Kolgjini
11 Fernando Vixi – Tuomas Korvenoja
12 Mr Clayton J.F. – Örjan Kihlström

Oaks, uttagning 1, 2140 auto

1 Whataboutyou Zaz – Nicklas Westerholm
2 Global Vintage – Jorma Kontio
3 Dancingqueendiablo – Peter Untersteiner
4 Convivial Church – Örjan Kihlström
5 Evelyn – Örjan Kihlström
6 Tzarina Face – Lutfi Kolgjini
7 Wingsofcrazinessås – Kevin Oscarsson
8 A Perfect Victory – Jim Oscarsson
9 A Sweet Dance – Ulf Ohlsson
10 Ajabaja – Björn Goop
11 Flaming Ace Sisu – Claes Sjöström
12 Global Wilderness – Erik Adielsson

Oaks, uttagning 2, 2140 auto

1 Twinkle Face – Dennis Spangenberg
2 Conrads Rödluva – Örjan Kihlström
3 Mellby Gin – Ulf Ohlsson
4 Activated – Carl Johan Jepson
5 Maggie Cash – Christoffer Eriksson
6 Fortune Pace – Oskar Kylin-Blom
7 Mellby Glorious – Björn Goop
8 Alfredo Sauce – Mikael J Andersson
9 Aleppo Pine – Kenneth Haugstad
10 Maharanee Star – Adrian Kolgjini
11 Haze – Martin P Djuse
12 Global Wild Card – Erik Adielsson

Oaks, uttagning 3, 2140 auto

1 Ti Punch Broline – Kenneth Haugstad
2 True Devotion – Jorma Kontio
3 Bechamel – Örjan Kihlström
4 Borups Syren – Peter Untersteiner
5 Dancing in the Rain – Per Linderoth
6 Miss Sober – Robert Bergh
7 No Matter – Erik Adielsson
8 Call Me Brodda – Kim Eriksson
9 Feather Sisu – Mika Forss
10 Twyla Face – Ulf Ohlsson
11 Fanny Chenal – Björn Goop
12 Up to Me – Claes Sjöström

Oaks, uttagning 4, 2140 auto

1 Fruska Am – Kristian Lindberg
2 Lamona Håleryd – Carl Johan Jepson
3 Racing Brodda – Mattias Djuse
4 Zeta Kronos – Ulf Ohlsson
5 Lipstick Tooma – Jevgeni Ivanov
6 Absurd – Örjan Kihlström
7 Zenita Kronos – Kevin Oscarsson
8 Zara Kronos – Joakim Lövgren
9 Fairytale Mearas – Peter Untersteiner
10 Au Pair Girl – Robert Bergh
11 Adorable Lady – Pasi Aikio
12 Loser on Loser – Björn Goop

Oaks, uttagning 5, 2140 auto

1 La Camilla Pellini – Ulf Ohlsson
2 Valetta – Björn Goop
3 Global Wishmeluck – Carl Johan Jepson
4 Arctic Michelle – Janne Korpi
5 Staro Miami – Mika Forss
6 Quarcia – Johan Untersteiner
7 Aria – Örjan Kihlström
8 Musique d’Inverne – Erik Adielsson
9 Reality Cash – Per Linderoth
10 Flair Delice – Per Lennartsson
11 Ilydia Boko – Conrad Lugauer
12 Mariah’s Baby K.V. – Jorma Kontio

Oaks, uttagning 6, 2140 auto

1 Fragolini Am – Lars-Göran Söderberg
2 Argbiggan – Rickard Svanstedt
3 Formosa Am – Jörgen Westholm
4 Laurenti – Robert Bergh
5 Follow Me Sisu – Mattias Djuse
6 Flash Am – Örjan Kihlström
7 Amiral Weah – Erik Adielsson
8 Felicity Shagwell – André Eklundh
9 Indiana Boko – Jorma Kontio
10 In Royalty Boko – Tuomas Korvenoja
11 Souzy – Björn Goop
12 Zingy Kronos – Ulf Ohlsson