Den största uppgiften för året för fyraåriga ston är snart här. På fredag ska uttagningarna till Stochampionatet köras på Axevalla.

Totalt 72 fyraåriga ston, fördelade i sex uttagningslopp, har fått plats i uttagningarna till Stochampionatet som utgör en stor del av Axevallas tävlingskväll på fredag.

Bland de hugade spekulanterna på de tolv finalplatserna finns förstås kulltopparna Dibaba och Vamp Kronos, den senare färsk vinnare i Stosprintern. De två bäst placerade från varje uttagning går till finalen som körs den 22 juli. Då väntar 1,2 miljoner kronor i förstapris på vinnaren. (Foto: ALN).

Här är startlistorna till uttagningarna:

Stochampionatet, uttagning 1, 2640 auto

1 Mily – Peter Untersteiner
2 Butterfly Ima – Åke Lindblom
3 Beam Me Up Scotty – Erik Adielsson
4 Gun Palema – Mikael J Andersson
5 Flight Lane – Johan Untersteiner
6 Dibaba – Örjan Kihlström
7 Mogas Piggelin – Christoffer Eriksson
8 Neon Brodda – Niclas Stenquist
9 Havana Bodda – Mattias Djuse
10 Elsa Mearas – Per Linderoth
11 Devs Daffodil – Joakim Lövgren
12 Livingmydream – Kevin Oscarsson

Stochampionatet, uttagning 2, 2640 auto

1 Ava – Kim Eriksson
2 Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner
3 Historic Moment – Örjan Kihlström
4 Maharani de Baroda – Björn Goop
5 Veroni – Peter Untersteiner
6 On Vouge – Conrad Lugauer
7 Jullan Palema – Mikael J Andersson
8 Vamp Kronos – Christoffer Eriksson
9 Elsa America – Stefan Söderkvist
10 Infinty – Lars-Åke Söderholm
11 Sunwapta Goj – Oskar J Andersson
12 Veiled – Carl Johan Jepson

Stochampionatet, uttagning 3, 2640 auto

1 Bring Me Love – Stefan Persson
2 Zolicia – Johan Untersteiner
3 Hot Chocolate – Erik Adielsson
4 Hevin Boko – Jorma Kontio
5 Kavata Käll – Peter G Norman
6 Run Chica Run – Peter Untersteiner
7 Lorina Citron – Björn Goop
8 Queen of Sand – Tommy Karlstedt
9 Belle Godiva – Joakim Lövgren
10 Wild Love – Kevin Oscarsson
11 Odessa Celeber – Örjan Kihlström
12 Crowd Pleaser – Mattias Djuse

Stochampionatet, uttagning 4, 2640 auto

1 Cosmorita – Carl Johan Jepson
2 Ileach C.C. – Oskar Kylin Blom
3 Tahiti Journey – Jorma Kontio
4 Havefunwithme – Johan Untersteiner
5 Papiljotte – Per Linderoth
6 Hillcrest Player – Örjan Kihlström
7 Catch My Love – Kim Eriksson
8 Europhile Am – Peter Untersteiner
9 Rose Mary – André Eklundh
10 Entertainment Ås – Björn Goop
11 Flare – Erik Adielsson
12 Rim Perfect – Kaj Widell

Stochampionatet, uttagning 5, 2640 auto

1 Bellatrix Zet – Örjan Kihlström
2 Vera Spiro – Carl Johan Jepson
3 A Taste of Honey – Maria Törnqvist
4 Calamara’s Girl – Erik Adielsson
5 Helloise Boko – Mattias Djuse
6 Sheilah Laday – Peter G Norman
7 Ambon Degato – Johan Untersteiner
8 Restless – Åke Lindblom
9 Global Upper Style – Peter Untersteiner
10 Klara Håleryd – Henriette Larsson
11 Ace of Fairway – Per Berg Thomsen
12 Alfa Mare – Kevin Oscarsson

Stochampionatet, uttagning 6, 2640 auto

1 Swarowski Broline – Peter Untersteiner
2 Rita C.D. – Kaj Widell
3 Nacrous – Troels Andersen
4 Worth A Lot – Stefan Söderkvist
5 Blue Racer Ås – Joakim Lövgren
6 Current Affair – Kim Eriksson
7 Anne Royal – Carl Johan Jepson
8 Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson
9 Mellby Free – Björn Goop
10 Poem In Motion – Erik Adielsson
11 Hip Hurray Boko – Johan Untersteiner
12 Charmante Amok – Mattias Djuse