På söndag körs försöken till långa E3 i Eskilstuna men det är en svikande trend bland anmälningarna.

I år anmäldes enbart 81 hästar fördelat på 37 i den öppna klassen och 44 ston. Det kan jämföras med fjolårets siffror 49 respektive 52. Det är rekordlåga siffror men ingen nytt om man ser till trenden.

Nytt för i år är att prispengarna i de åtta försöken har höjts från 80 000 till 100 000 kronor. Tre i varje lopp går vidare till finalerna på Färjestad 30 juni. Där ligger respektive förstapris på 925 000 kronor.

Bland deltagarna i öppna klassen märks mest Svante Båths armada. Global Welcome vann Uppfödningslöpningen i fjol men fick bricka åtta medan både Attraverisamo och Global Withdrawl lottades till bättre spår.

Lopp 2
E3 – Öppen klass
2140 meter – autostart
1. Feeling Way – Christoffer Eriksson (T. Malmqvist)
2. Noble Boy – Per Linderoth
3. Global Withdrawl – Erik Adielsson (Svante Båth)
4. Typheous Face – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
5. Announcement – Jorma Kontio (Jimmi Ehlers)
6. Even’s Cool Boy – Robert Dunder
7. Önas Nougat – Per Nordström
8. Qvidja’s First – Pekka Korpi
9. Imagine Boko – Björn Goop (Robert Bergh)

Lopp 3
E3 – stoklassen
2140 meter – autostart
1. Fragolini Am – Lars-Göran Söderberg
2. Racing Brodda – Mattias Djuse
3. Velegance – Per Linderoth
4. Mariah’s Baby K.V. – Tomi Haapio (Teijo Ahola)
5. Finally Tour – Thomas Uhrberg
6. Feminista Am – Torbjörn Jansson (Mikael Melefors)
7. Bear Gift – Björn Goop (Ola Åsebö)
8. Fantasia Sisu - Ulf Ohlsson (Petri Salmela)
9. Global Wild Card – Erik Adielsson (Svante Båth)
10. I’m Sailing – Anders Svanstedt
11. Donna Di Damgård – Christoffer Eriksson (T. Malmqvist)

Lopp 4
E3 – Öppen klass

2140 meter – autostart
1. Flight Dynamics - Örjan Kihlström (Stefan Melander)
2. Baritone Artist – Markus B Svedberg
3. Count Forte – Pekka Korpi
4. Holy Water – Christoffer Eriksson (T. Malmqvist)
5. Aiming to Win – Per Lennartsson (Robert Bergh)
6. Klammer – Björn Goop (Stefan Johansson)
7. Betting Gangster – Jorma Kontio (Jerry Riordan)
8. Global Welcome – Erik Adielsson (Svante Båth)
9. Il Boscaiolo – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)

Lopp 6
E3 – Stoklassen
2140 meter – autostart
1. Felicity Sisu – Mattias Djuse
2. Activated – (Fredrik Wallin)
3. Teton Giant Dealer – Christoffer Eriksson (T. Malmqvist)
4. Feather Sisu – Jorma Kontio (Petri Salmela)
5. Luce Axe – Kaj Widell (Jevgeni Ivanov)
6. Zara Kronos – Joakim Lövgren
7. Evoque – Per Lennartsson (Stefan Melander)
8. Arctic Michelle – Pekka Korpi
9. Zoey Kronos – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
10. Flash Am – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
11. Zenita Kronos – Peter Ingves (Jerry Riordan)

Lopp 7
E3 – Öppen klass
2140 meter – autostart
1. Crash Axe – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
2. Frode Sisu – Mika Forss (Roni Paldan)
3. Wisdom Teacher – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
4. Arctic Carl – Pekka Korpi
5. Attraversiamo – Erik Adielsson (Svante Båth)
6. Golden News – Per Linderoth
7. Concrete Dee – Kenneth Haugstad (Roger Walmann)
8. Smokin Joe – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
9. Funky – Björn Goop (T.Malmqvist)
10. Riptide R.D. – Pierre Nyström

Lopp 8
E3 – Stoklassen

2140 meter – autostart
1. Global Wilderness – Erik Adielsson (Svante Båth)
2. Daze – Santtu Raitala (Markku Nieminen)
3. Intake – Jörgen S Eriksson
4. Whataboutyou Zaz - Peter Untersteiner (J.Untersteiner)
5. Loser On Loser – Björn Goop (Fredrik Wallin)
6. Call Me Brodda – Kim Eriksson (Thomas Madsen)
7. Global Wishmeluck – Mattias Djuse
8. Doyouknow – Andre Eklundh
9. Lipstick Tooma – Jevgeni Ivanov
10. A Perfect Victory – Jim Oscarsson
11. Aleppo Pine – Kenneth Haugstad (Roger Walmann)

Lopp 9
E3 – Öppen klass
2140 meter – autostart
1. Northern Charm – Peter Ingves (Christian Lindhardt)
2. Hitman River – Conrad Lugauer
3. Filur Sisu – Per Nordström
4. Devil Sound – Anders Zackrisson
5. Big Sexy Deli – Mika Forss (Roni Paldan)
6. That’s Art – Peter Untersteiner
7. Borups Senator – Christoffer Eriksson (T.Malmqvist)
8. Fanucci Am – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
9. Ad Hoc – Carl Johan Jepson (Raoul Engblom)

Lopp 10
E3 – Stoklassen
2140 meter – autostart
1. Tourzo – Carl Johan Jepson (Raoul Engblom)
2. Staro Miami – Mika Forss (Ari Pekka Pakkanen)
3. Global Well Off – Daniel Wäjersten
4. Happy Confess – Åke Lindblom
5. Follow Me Sisu – Mattias Djuse
6. Inside The Dream – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
7. Twyla Face – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
8. Sobel Jasmine – Peter Untersteiner
9. Tzarina Face – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
10. No Matter – Erik Adielsson (Svante Båth)
11. Thankful – Björn Goop (Öystein Tjomsland)