Olympiatravet väntar på lördag – men redan kvällen före beträder riktigt fina hästar Åbys bana. Då ska uttagning-arna till pokalloppen ske.
Antalet anmälningar till Drottning Silvias Pokal och Kungapokalen blev betydligt lägre än tidigare år; totalt ska det köras tre uttagningslopp till vardera final den här fredagskvällen. Det betyder dock inte att uttagningarna håller sämre klass.
I kvalen till stofinalen kommer kulltopparna Dibaba, som vann sin årsdebut, samt Vamp Kronos, som här gör sin årsdebut, ut.
Försöken till Kungapokalen får se en hel del stjärnglans. I det första väntar en ny drabbning mellan Harran Boko och Fritjof, medan det i det andra lär bli ett häftigt slag mellan Lucifer Lane, Pasi Aikios elegante Who’s Who och danske kullkungen Cuba Libre Ice.
I det sista får publiken sig till livs ett möte mellan de båda Hambletonian-hästarna Perfect Spirit, som tog en lätt seger i Sverige-debuten, och Enterprise som också han kommer från seger.
De fyra främst placerade från varje uttagning tar sig vidare till finalerna som körs på Åby den 12 maj. Då väntar förstapriser på en miljon kronor.
Här är startlistorna:
Drottning Silvias Pokal, uttagning 1, 2140 auto
1 White Lightning – Jörgen Westholm
2 Kashmary Night – Ulf Ohlsson
3 Unique Madonna – Örjan Kihlström
4 Vamp Kronos – Björn Goop
5 Elsa America – Carl Johan Jepson
6 Hanna – Johnny Takter
7 Electrical – Hans-Owe Sundberg
8 Witty – Erik Berglöf
9 Shestheone Trot – Markus B Svedberg
10 Global Upper Style – Peter Untersteiner
11 Staro Lochlyn – Erik Adielsson
Drottning Silvias Pokal, uttagning 2, 2140 auto
1 Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson
2 Poem in Motion – Erik Adielsson
3 Current Affair – Björn Goop
4 Dibaba – Örjan Kihlström
5 Swarowski Broline – Ulf Ohlsson
6 Golden River – Johnny Takter
7 Mily – Peter Untersteiner
8 Elektra – Hans-Owe Sundberg
9 East Jahunga – Peter Ingves
10 Ellerie Hanover – Johan Untersteiner
11 Staro Litchi – Tobias O Eriksson
Drottning Silvias Pokal, uttagning 3, 2140 auto
1 Hillcrest Player – Torbjörn Jansson
2 Tropicana Ås – Johnny Takter
3 Chiquitita Diablo – Johan Untersteiner
4 Run Chica Run – Peter Untersteiner
5 Fantasy In – Erik Adielsson
6 Flare – Ulf Ohlsson
7 Devs Daffodil – Joakim Lövgren
8 Bellatrix Zet – Örjan Kihlström
9 Feed Your Head – Björn Goop
10 Saranda Face – Thomas Uhrberg
Kungapokalen, uttagning 1, 2140 auto
1 Harran Boko – Conrad Lugauer
2 Hesiod – Ulf Ohlsson
3 Fritjof – Björn Goop
4 Alexander U.R. – Örjan Kihlström
5 Calle Crown – Christoffer Eriksson
6 Auto Relight – Erik Adielsson
7 Velvet Gio – Torbjörn Jansson
8 Super War Horse – Kevin Oscarsson
9 Eye of a Tiger Ås – Johan Untersteiner
10 Le Vicomte – Peter Untersteiner
Kungapokalen, uttagning 2, 2140 auto
1 Elway Am – André Eklundh
2 Eldorado B. – Hans-Owe Sundberg
3 Lucifer Lane – Johan A Nilsson
4 Who’s Who – Örjan Kihlström
5 Cuba Libre Ice – Johan Untersteiner
6 Ethien du Vivier – Christoffer Eriksson
7 Benobi Zet – Kim Eriksson
8 Versus As – Björn Goop
9 Transcendence – Ulf Ohlsson
10 Harmon Boko – Peer Untersteiner
Kungapokalen, uttagning 3, 2140 auto
1 The Bucket List F. – Tobias O Eriksson
2 Enterprise – Johnny Takter
3 Speedy Face – Lutfi Kolgjini
4 Perfect Spirit – Örjan Kihlström
5 Empire Garbo – Erik Adielsson
6 Chianti – Björn Goop
7 Betting Superstar – Oskar J Andersson
8 Vikens High Yield – Magnus Jakobsson
9 Eurythmic Sisu – Ulf Ohlsson
10 Andover Hudson – Thomas Uhrberg
11 Flying Fortuna – Christoffer Eriksson