Det är bara sex hästar till start men femåringsmatchen Berth Johanssons Memorial innehåller ett klart sevärt slag. Diamanten och Muscle Hustle möter Makethemark på Umåker.

Vi drar till Västerbotten och Umåker för den här lördagens V75 då Guldbjörken, som är den fjärde och sista deltävlingen till Olympiatravet är ett av loppen som ska avhandlas.

Här får vi se bland andra Cruzado dela Noche i årets andra start där han bland annat ska tampas med Digital Ink om den sista platsen till finalen på Åby veckan senare.

…Frågan är dock om Berth Johanssons Memorial, som körs för femåringarna, ändå inte är omgångens guldklimp. 200 000 kronor är förstapriset och här går Makethemark ut igen efter sin starka årsdebut i förra veckan.

Motståndet är dock högoktanigt. Stig H Johansson-tränade Diamanten gör här årsdebut. Kulltoppen ska göra första starten sedan Breeders Crown-finalen i november. Comeback i samma lopp gör också Robert Berghs vasse Muscle Hustle, han var ju i fjol tvåa bakom just Diamanten i Sprintermästaren och slutade senare även runner-up i Åby Stora Pris.

…Vårbjörken för kallblodseliten är också njutbar. Månprinsen A.M. har sett oslagbar ut hittills i år och med sex raka segrar i bagaget är han ute efter tredje titeln i loppet.

För att lyckas med det måste man dock slå norske hjälten Tekno Odin, som får Ulf Ohlsson i vagnen. Utmanar gör också Tangen Haap och de norska stjärnorna Lome Brage och Myr Faksen. (Foton: ALN).

Här är startlistorna:

Berth Johanssons Memorial, 2140 auto

1 Looking Superb – Jomar Blekkan
2 Makethemark – Ulf Ohlsson
3 Social Network – Micael Melander
4 Diamanten – Erik Adielsson
5 Milligan’s School – Ulf Eriksson
6 Muscle Hustle – Robert Bergh

Olympiatravet, deltävling 4, 2140 auto

1 Navigator Sib – Jörgen Westholm
2 Digital Ink – Robert Bergh
3 Cool Keeper – Per Linderoth
4 Edward Ale – Erik Adielsson
5 Elit Håleryd – Sandra Eriksson
6 Cruzado dela Noche – Ulf Eriksson
7 Alkalizer Am – Christoffer Eriksson
8 Special Promise – Mauri Jaara
9 Explosive de Vie – Jim Oscarsson
10 Beau Mec – Carl Johan Jepson
11 Aristocat Boko – Ove A Lindqvist

Vårbjörken, 1640 auto

1 Tekno Odin – Ulf Ohlsson
2 Järvsörappen – Jomar Blekkan
3 Myr Faksen – Ove A Lindqvist
4 Lome Brage – Erik Adielsson
5 Månprinsen A.M. – Gunnar Melander
6 Art Kjarvald – Ulf Eriksson
7 Guli Storm – Gustav Andersson
8 Art Nökkve – Håkan Skoglund
9 Smedheim Solan – Jan-Olov Persson
10 Tangen Haap – Björn Karlsson
11 Odin Tabac – Jörgen Westholm
12 Finnskog Sjefen – Henrik Kulblik