Laddar inför Prix d’Amérique med ett SM-tecken? Readly Express är i vilket fall den stora stjärnan när Svenskt Mästerskap ska avgöras på Åby – under en dag då inte färre än sex SM-guld ska delas ut.

Åby är lördagens V75-värd med Svenskt Mästerskap som huvudnummer. Favorit i det loppet får vi anta att Readly Express blir. Timo Nurmos potentielle Prix d’Amérique-häst kan här ta sin tolfte raka.

Femåringen är ju för övrigt obesegrad i år och kommer närmast från seger i EM för femåringar. Jorma Kontio kör och ekipaget börjar från innerspåret.

Utmanare i Svenskt Mästerskap är SOT-tvåan Nadal Broline, formstarke Västerboonthenews, Carabinieri, senast femma i Trotting Masters, Dante Boko som senast var stark tvåa i Frankrike, starke Reckless – och Digital Ink som senast återkom som vinnare direkt efter sitt långa uppehåll.

Ytterligare fem SM ska avgöras på Åby. Sto-SM förstås – samt Monté-SM som i år också ryms på V75-spelet. Utanför den kupongen ligger dock Lärlings-SM, Ungdoms-SM och Montéryttar-SM. (Foton: ALN).

Här är startlistorna till alla svenska mästerskap:

Svenskt Mästerskap, 2640 auto

1 Readly Express – Jorma Kontio
2 Rapide du Pommeau – Thomas Uhrberg
3 Nadal Broline – Ulf Ohlsson
4 Västerboonthenews – Örjan Kihlström
5 Carabinieri – Peter Untersteiner
6 Reckless – Björn Goop
7 Order to Fly – Per Lennartsson
8 Spitcam Jubb – Peter Ingves
9 Mind Your Face – Kaj Widell
10 Digital Ink – Robert Bergh
11 Dante Boko – Adrian Kolgjini
12 Alfas da Vinci – Joakim Lövgren

Sto-SM, 2140 auto

1 Nancy America – Flemming Jensen
2 Schatzi Fayline – Veijo Heiskanen
3 Super Ariel – Micael Melander
4 Carja – Jorma Kontio
5 Galactica – Lars-Åke Söderholm
6 Jetset – Peter Untersteiner
7 Darling Hornline – Örjan Kihlström
8 Annabelle Dimanche – Robert Bergh
9 Withma – Oskar J Andersson
10 Olympia Gold – Per Linderoth
11 Speedy Foxy Vicane – Thomas Uhrberg
12 Firewire – Björn Goop

Monté-SM, 2140 auto

1 Raspberrysky – Beata Persson
2 Raggamuffin – Nathalie Blom
3 Licence Holder – Jenni Kaija
4 Nantucket – Sofia Aronsson
5 Art On Line – Iina Aho
6 Highspeed Call – Jenny Brunzell
7 Candor Hall – Sofia Adolfsson
8 El Mago Pellini – Alexandre Dessarte
9 Brasil Boko – Jennifer L Oscarsson
10 Erica – Lina Johansson

Montéryttar-SM, 2140 auto

1 Werdelin – Jennifer L Oscarsson
2 Supreme Court – Sofia Adolfsson
3 Quantum le Monde – Nathalie Blom
4 Caddie June – Jennifer Persson
5 Dirty Dancing In – Tova Bengtsson
6 Winston Laser – Viktoria Strand Jörgensen
7 Rapido – Lena Fritz
8 Höwings Sydsturm – Emilia Leo
9 Natosi Goj – Jenny Brunzell
10 Harpos Billythekid – Jenny A Björk

Lärlings-SM, 2140 auto

1 Stoms Mia – Oskar Kylin-Blom
2 Alvena Uni – Malin Viklund
3 Sheriffen – Ville Karhulahti
4 Secret Mission – Kim Moberg
5 Count Response – Sandra Eriksson
6 Sambuca Knight – Oskar J Andersson
7 Palema Photo – Mads H Nielsen
8 Titan Arrow – Daniel Wäjersten
9 Mr Perfection – Kevin Oscarsson
10 Amour Memory – Elias Strandberg
11 Pix Jubb – Micael Lindblom
12 Sandsjöns Revenue – Anders Eriksson

Ungdoms-SM, 2140 auto

1 Rex Lane – Henriette Larsen
2 Dani Boko – Adrian Kolgjini
3 Champion Melon – Oskar Kylin-Blom
4 Marjons Julle – Jenny A Björk
5 Picasso Face – Elias Strandberg
6 Fidagu U.R. – Elias Strandberg
7 Kaching – Kim Moberg
8 Sete – Oskar J Andersson
9 Demolition Man F. – Magnus A Djuse
10 Lexington Hall – Kevin Oscarsson
11 Highland Park – Martin P Djuse
12 Uptothe Chapel – Mads H Nielsen