Landets bästa treåringar är laddade för söndag. Då ska uttagningarna ske till Kriteriet och Oaks. Startlistorna är nu klara.

Det är söndagen den 1 oktober som årets finaler av Svenskt Trav-Kriterium samt Svenskt Trav-Oaks avgörs på Solvalla. Vinnarna får då 2 miljoner kronor, respektive 1,4 miljoner.

Men först ska förstås finalfälten fastställas. Så sker på söndag – då Solvalla avverkar en heldag vigd åt de treåriga travarna.

Totalt sex uttagningar till vardera finalerna ska köras, vilket således betyder att det är de två främst placerade från varje försök som också når final.

Hästen som nog av de flesta hålls som den stora favoriten inför Kriteriet är såklart Coin Perdu, som senast fick sin nio segrar långa segerraden bruten, men nu laddat om inför årets viktigaste uppgift. (Foto: ALN).

Här är startlistorna till uttagningarna:

Kriteriet, försök 1, 2640 auto:

1 Van Kronos – Erik Adielsson
2 Born Unicorn – Kaj Widell
3 Jolly Frost – Klaus Kern
4 Prosperous – Björn Goop
5 Vincent Chase – Kenneth Haugstad
6 Electrical Storm – Ulf Ohlsson
7 Waffle – Johan Untersteiner
8 Tasteofchocolatier – Robert Bergh
9 Mellby Fog – Örjan Kihlström
10 Lass Revenue – Mattias Djuse
11 Lovely Vacation – John Ö Jensen
12 Speedy Face – Lutfi Kolgjini

Kriteriet, försök 2, 2640 auto:

1 Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson
2 Pane Vino – Örjan Kihlström
3 On Track Banditen – Magnus Jakobsson
4 Mr Deauville – Mattias Djuse
5 Coin Perdu – Erik Adielsson
6 Chianti – Björn Goop
7 The Bucket List F. – Tobias O Eriksson
8 Everest Sisu – Ulf Ohlsson
9 My Dream Art – Nicklas Westerholm
10 Honore d’Inverne – Robert Bergh
11 Casterly Rock – Christoffer Eriksson
12 M.T. Magic Dream – Lars Erixon

Kriteriet, försök 3, 2640 auto:

1 Da Pepperboy – Peter Ingves
2 Young da Vinci – Per Lennartsson
3 Harrington – Jorma Kontio
4 Valour Kronos – Örjan Kihlström
5 Global Un Poco – Erik Adielsson
6 Eskimo Brother – Björn Goop
7 Rocky Tilly – Jörgen Westholm
8 Spickleback Face – Robert Bergh
9 Alexander U.R. – Kenneth Haugstad
10 Zebulon Pike – Torbjörn Jansson
11 Harmon Boko – Mattias Djuse
12 Evazan Am – Ulf Ohlsson

Kriteriet, försök 4, 2640 auto:

1 Captain Knas – Björn Goop
2 Camaro Brick – Kim Eriksson
3 Karl Sjöhammar – Christoffer Eriksson
4 Achilles A’Lir – Örjan Kihlström
5 Castleman – Peter G Norman
6 Gilbert Bris – Mattias Djuse
7 Vexil Kronos – Jorma Kontio
8 Dream Night Palema – Mikael J Andersson
9 Jimmy Mack – Johan Untersteiner
10 Husse Boko – Joakim Lövgren
11 Inerital – Ulf Ohlsson
12 Capitol Hill – Erik Adielsson

Kriteriet, försök 5, 2640 auto:

1 Global Unlimited – Erik Adielsson
2 Ergo Am – Ulf Ohlsson
3 Neelix – Adrian Kolgjini
4 Global Unspoked – Örjan Kihlström
5 Knifetown Lover – Ulf Eriksson
6 Auto Relight – Jorma Kontio
7 M.T. Master Don – Mattias Djuse
8 Hazard Boko – Per Lennartsson
9 Wreckless M.M. – Björn Goop
10 Free to Party – Jorma Kontio
11 Alcoy – Peter Untersteiner
12 Isla de Pinos – Tobias J Gustafsson

Kriteriet, försök 6, 2640 auto:

1 Very Kronos – Erik Adielsson
2 Diamonds Lucky – Ulf Ohlsson
3 Wide Game – Johan Untersteiner
4 Pontiac S.W. – Per Lennartsson
5 Peakster – Örjan Kihlström
6 Enclave – Anders Zackrisson
7 Assault – Ulf Eriksson
8 Heading Reference – Johnny Takter
9 Calle Crown – Christoffer Eriksson
10 He’s Marvelous – Björn Goop
11 Executive Caviar – Joakim Lövgren
12 Villiam – Jorma Kontio

Oaks, försök 1, 2140 auto:

1 Arc En Ciel – Peter G Norman
2 Fabulous – Christoffer Eriksson
3 Etoile Mearas – Örjan Kihlström
4 My Angel Laday – Per Lennartsson
5 Sunwapta Goj – Claes Sjöström
6 Restless – Kaj Widell
7 Hevin Boko – Johnny Takter
8 Infinity – Lars-Åke Söderholm
9 Calamara’s Girl – Erik Adielsson
10 Hope – Lutfi Kolgjini
11 Tahiti Journey – Jorma Kontio
12 Chiquitita Diablo – Peter Untersteiner

Oaks, försök 2, 2140 auto:

1 Zolicia – Johan Untersteiner
2 Digital Bits – Johnny Takter
3 Valley Kronos – Ulf Ohlsson
4 Vanilla Kronos – Jorma Kontio
5 Flight Lane – Christoffer Eriksson
6 Staro Litchi – Tobias O Eriksson
7 Poem in Motion – Erik Adielsson
8 Shestheone Trot – Markus B Svedberg
9 Hermes Boko – Mika Forss
10 Devis Daffodil – Joakim Lövgren
11 Mily – Peter Untersteiner
12 Kiss Me Tooma – Jevgeni Ivanov

Oaks, försök 3, 2140 auto:

1 Papiljotte – Per Linderoth
2 Charmante Amok – Leif Witasp
3 Elektra – Hans-Owe Sundberg
4 Europhile Am – Christoffer Eriksson
5 Candy la Marc – Peter Untersteiner
6 Havefunwithme – Johan Untersteiner
7 Madam Hill – Joakim Lövgren
8 Beluga West – Ander Zackrisson
9 Bottnas Estelle – Petri Airaksinen
10 Bellatrix Zet – Örjan Kihlström
11 Beam Me Up Scotty – Erik Adielsson
12 Maharani de Baroda – Björn Goop

Oaks, försök 4, 2140 auto:

1 Exit Light – Björn Goop
2 Electrical – Torbjörn Jansson
3 Hipster – Örjan Kihlström
4 Ensemble Am – Jorma Kontio
5 Fine Lane – Christoffer Eriksson
6 Calissa Rich – Per Lennartsson
7 Run Chica Run – Peter Untersteiner
8 Anne Royal – Magnus Jakobsson
9 Staro Lochlyn – Erik Adielsson
10 Rita C.D. – Johnny Takter
11 Sheilah Laday – Peter G Norman
12 Apple Rose – Mikael J Andersson

Oaks, försök 5, 2140 auto:

1 Hanna – Ulf Eriksson
2 Very Many Legs – Örjan Kihlström
3 Catch My Love – Tobias J Gustafsson
4 Helloise Boko – Mattias Djuse
5 Swarowski Broline – Erik Adielsson
6 Vera Spiro – Anna-Karin Lundqvist
7 Kashmary Night – Ulf Ohlsson
8 Midnight Victory – Björn Goop
9 Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson
10 Mara Boudream – Peter Untersteiner
11 Mellby Fashion – Jörgen Westholm
12 Golden River – Johnny Takter

Oaks, försök 6, 2140 auto:

1 White Lightning – Jörgen Westholm
2 Virunga – Erik Adielsson
3 Unique Madonna – Johnny Takter
4 Leitiza – Anders Zackrisson
5 Crowd Pleaser – Mattias Djuse
6 Global Unique – Björn Goop
7 Chookdi – Ulf Ohlsson
8 Crucified – Kenneth Haugstad
9 Dibaba – Örjan Kihlström
10 Gun Palema – Mikael J Andersson
11 Saranda Face – Lutfi Kolgjini
12 Romance Amok – Kim Eriksson