Det är på fredag kväll som årets första stora mätning för fyraåringarna ska formas. På Åby avgörs uttagningarna till Kungapokalen och Drottning Silvias Pokal.
Olympiatravet körs på lördag, men travfesten på Åby startar redan under fredagskvällen. Då är det nämligen tid att utse finalisterna i pokalloppen.
Deimos Racing och Policy of Truth i Kriteriet. Foto: ALN
Fem uttagningar körs för hingstarna och valackerna, medan stona gör upp i fyra. Finalerna i de båda pokalloppen avgörs på Åby den 13 maj, med strax under miljonen i förstapris.
Finalen i Kungapokalen kan komma att bli en riktig höjdare. I uttagningarna till finalen hittas både Deimos Racing och Policy of Truth som fajtades i Kriteriet i fjol.
Försöka kvala in ska även kulltoppar som Gareth Boko och Grant Boko samt USA-födde Dominion Beach som levererade en toppfin Sverige-debut senast.
Här är samtliga startlistor:
Kungapokalen, uttagning 1, 2140 auto
1 Rawidinski – Johan Untersteiner
2 National Prince – Erik Adielsson
3 Muscle Hustle – Robert Bergh
4 Destiny Am – Örjan Kihlström
5 Justice Ås – Peter Untersteiner
6 Policy of Truth – Ulf Ohlsson
7 Donatello Sisu – Stefan Söderkvist
8 Rushmore Face – Lutfi Kolgjini
9 Guideline – Christoffer Eriksson
10 Don Corleone Trot – Veijo Heiskanen
11 Paul the Apostle – Johnny Takter
Kungapokalen, uttagning 2, 2140 auto
1 Great King Wine – Stefan Söderkvist
2 Mindyourvalue W.F. – Robert Bergh
3 McSpirit – Christoffer Eriksson
4 Duke of Mearas – Erik Adielsson
5 Sliding Home – Jennifer Tillman
6 Niky Flax – Peter Untersteiner
7 Valley Brodde – Örjan Kihlström
8 M.T. Le Bron – Magnus Jakobsson
9 Gareth Boko – Conrad Lugauer
10 Going to Press – Thomas Uhrberg
11 Handsome Brad – Carl Johan Jepson
Kungapokalen, uttagning 3, 2140 auto
1 Deimos Racing – Erik Adielsson
2 Springfield – Johnny Takter
3 Rally Esset – Robert Bergh
4 Dominion Beach – Per Lennartsson
5 Now or Never Flair – Carl Johan Jepson
6 Bucks to Burn – Örjan Kihlström
7 Uppohoppa – Ulf Ohlsson
8 Rocky Hanover – Johan Untersteiner
9 Super Nice – Torbjörn Jansson
10 Borups Powerful – Christoffer Eriksson
11 Lubeck – Veijo Heiskanen
Kungapokalen, uttagning 4, 2140 auto
1 Comanche Moon – Conrad Lugauer
2 Global Touchdown – Erik Adielsson
3 Makethemark – Ulf Ohlsson
4 Marciano – Lutfi Kolgjini
5 Electric Light – Peter Untersteiner
6 Han Herred – Torbjörn Jansson
7 Doneisdone – Örjan Kihlström
8 Diamanten – Robert Bergh
9 Sphinx d’Inverne – Kim Eriksson
10 Gandhi Boko – Johan Untersteiner
Kungapokalen, uttagning 5, 2140 auto
1 Undies – Örjan Kihlström
2 Shotproof – Flemming Jensen
3 Ferrari River – Conrad Lugauer
4 Sobel Conway – Peter Untersteiner
5 Racing Mange – Joakim Lövgren
6 Gizmo de Veluwe – Stefan Söderkvist
7 Grant Boko – Ulf Ohlsson
8 Rekord Rune – Johnny Takter
9 Mr Perfection – Kevin Oscarsson
10 Monark Newmen – Fredrik Persson
11 Ulisse Kronos – Lutfi Kolgjini
Drottning Silvias Pokal, uttagning 1, 2140 auto
1 Genta – Magnus Jakobsson
2 Absolut Gehör – Johnny Takter
3 Quebec C.D. – Erik Adielsson
4 Julia Menuett – Carl Johan Jepson
5 Remember Rivner – Tony Wallin
6 Gracie Hanover – Ulf Ohlsson
7 Xperia Knick – Johan Untersteiner
8 Come And Dream – Christoffer Eriksson
9 Julia af Solnäs – Peter Untersteiner
10 Twinkle Laday – Kevin Oscarsson
11 Inga In Heaven – Örjan Kihlström
Drottning Silvias Pokal, uttagning 2, 2140 auto
1 Domestic Ås – André Eklundh
2 Dealwithakiss – Johan Untersteiner
3 Unter Uns – Joakim Lövgren
4 Nouvelle Avenue – Rikard N Skoglund
5 Ioana Hanover – Örjan Kihlström
6 Luck is Back – Stefan Persson
7 Fantasy River – Johnny Takter
8 Dixi Sisu – Per Nordström
9 Omay Southwind – Anders Svanstedt
10 Like A Star – Lutfi Kolgjini
11 Underworld – Ulf Ohlsson
12 Uncertain Age – Christoffer Eriksson
Drottning Silvias Pokal, uttagning 3, 2140 auto
1 Notre Avenue – André Eklundh
2 D’Laina – Claes Sjöström
3 Cash Crowe – Johnny Takter
4 Undine – Örjan Kihlström
5 Una Blessed – Wilhelm Paal
6 Vegas Am – Johan Untersteiner
7 Ny Diamondinthesky – Ulf Ohlsson
8 Alandias da Vinci – Carl Johan Jepson
9 Rhyme Broline – Erik Adielsson
10 Lima Mermaid – Oskar J Andersson
11 Greece Boko – Robert Bergh
12 Tour Knight – Peter Untersteiner
Drottning Silvias Pokal, uttagning 4, 2140 auto
1 Helen Afrika – André Eklundh
2 Emelie Hall – Örjan Kihlström
3 Unstirred Drink – Erik Adielsson
4 Flo Jo Keeper – Carl Johan Jepson
5 High Beam Hanover – Johan Untersteiner
6 Heather Bound – Thomas Dalborg
7 Caddie Lisieux – Kenneth Haugstad
8 Utrecht Rapid – Stefan Söderkvist
9 Julia Pellini – Thomas Uhrberg
10 Danedream – Christoffer Eriksson
11 Ginny Weasly – Robert Bergh
12 Lavidaloca de Vie – Per Lennartsson