Derbyt har gått i mål och vi tar nu sikte mot Kriteriet och Oaks. Det är på måndag som uttagningarna till tre-åringarnas största lopp avgörs.

Solvalla bjuder in till tävlingar på måndag kväll och det är enbart treåringslopp på agendan.

Readly Express vann i fjol. Foto: ALN

Totalt sex uttagningslopp vardera till Svenskt Trav-Kriterium och Oaks ska köras.

Det är de två bästa från varje uttagning som avancerar till finalerna.

De avgörs på samma bana den 25 september. Då väntar förstapris på 2 respektive 1,4 miljoner kronor.

Så här avgörs uttagningarna:

Svenskt Trav-Kriterium, uttagning 1, 2640 auto

1 Policy of Truth – Örjan Kihlström
2 Hochteireitis Sox – Kenneth Haugstad
3 Chocolate Gold – Erik Adielsson
4 Glenn Boko – Björn Goop
5 Pacific W.F. – Robert Bergh
6 M.T. Lancelot – Lutfi Kolgjini
7 Kung Edward – Johan Untersteiner
8 Sete – Jörgen Westholm
9 Antonio Trot – Ulf Ohlsson
10 Jaanus Tooma – Paw Mahony
11 Magic Gwin – Torbjörn Jansson
12 New Lexington – Conrad Lugauer

Svenskt Trav-Kriterium, uttagning 2, 2640 auto

1 Real Masterpiece – Ulf Eriksson
2 Charming Soldier – Petter Karlsson
3 Vidivici C.C. – Mattias Djuse
4 Rushmore Face – Lutfi Kolgjini
5 Mellby Empire – Per Lennartsson
6 M.T. Le Bron – Björn Goop
7 Urchin – Erik Adielsson
8 Grant Boko – Ulf Ohlsson
9 Rally Esset – Robert Bergh
10 Global Trust – Jorma Kontio
11 McSpirit – Christoffer Eriksson
12 Valley Brodde – Örjan Kihlström

Svenskt Trav-Kriterium, uttagning 3, 2640 auto

1 Dugur – Robert Bergh
2 Earn N’Burn – Örjan Kihlström
3 Gandhi Boko – Johan Untersteiner
4 Ragazzo da Sopra – Björn Goop
5 Basic Instinct – Christoffer Eriksson
6 Louie Brodde – Erik Adielsson
7 Social Network – Kevin Oscarsson
8 Guideline – Joakim Lövgren
9 Tottenham – Carl Johan Jepson
10 Rafiki Fri – Anna Isabelle Karlsson
11 Donatello Sisu – Stefan Söderkvist
12 Rajesh Face – Lutfi Kolgjini

Svenskt Trav-Kriterium, uttagning 4, 2640 auto

1 Coffie U.N.G. – Erik Adielsson
2 Davici – Henrik Svensson
3 Marvelous – Per Linderoth
4 Global Trustworthy – Jorma Kontio
5 Monark Newmen – Fredrik Persson
6 Detroit Rock Sisu – Tuomas Korvenoja
7 Arsenal – Christoffer Eriksson
8 Sobel Conway – Peter Untersteiner
9 On The Line – Björn Goop
10 Diffarn Am – Örjan Kihlström
11 Electric Light – Per Lennartsson
12 Super Nice – Torbjörn Jansson

Svenskt Trav-Kriterium, uttagning 5, 2640 auto

1 Bruno Bagheera – Jorma Kontio
2 Bucks to Burn – Örjan Kihlström
3 Tournado Dream – Robert Bergh
4 Autobahn – Thomas Uhrberg
5 Overtimeosåfin – Lars-Göran Söderberg
6 Mellby Ess – Ulf Ohlsson
7 Stepping Spaceboy – Stefan Söderkvist
8 Dream of Winner – Björn Goop
9 Gareth Boko – Per Lennartsson
10 Marciano – Lutfi Kolgjini
11 Upstream – Erik Adielsson
12 Global Touchdown – Torbjörn Jansson

Svenskt Trav-Kriterium, uttagning 6, 2640 auto

1 Algot Zonett – Robert Bergh
2 Pastore Bob – Torbjörn Jansson
3 Deimos Racing – Erik Adielsson
4 Albir – Johan Untersteiner
5 Paul the Apostle – Christoffer Eriksson
6 Donners Am – Per Linderoth
7 Makethemark – Ulf Ohlsson
8 Maison Plage – Olle Alsén
9 Destiny Am – Örjan Kihlström
10 Perfect Dynamite – Kaj Widell
11 Havbergs Knight – Fredrik B Larsson
12 Mellby Emeralds – Björn Goop

Svenskt Trav-Oaks, uttagning 1, 2140 auto

1 Luck is Back – Stefan Söderkvist
2 Laura Vixi – Tuomas Korvenoja
3 Ditty Bopper – Kenneth Haugstad
4 Indirah Brook – Claes Sjöström
5 Mellby Elegant – Robert Bergh
6 Unreturned Love – Erik Adielsson
7 Dealwithakiss – Johan Untersteiner
8 Mulligan – Thomas Uhrberg
9 Gladys Boko – Joakim Lövgren
10 Flo Jo Keeper – Björn Goop
11 Undine – Örjan Kihlström
12 Gresille Boko – Ulf Ohlsson

Svenskt Trav-Oaks, uttagning 2, 2140 auto

1 Gwenda di Quattro – Christoffer Eriksson
2 Global Tootsie – Ulf Ohlsson
3 Fantasy River – Björn Goop
4 Dream On Honey – Kevin Oscarsson
5 Gorgeous Boko – Markku Nieminen
6 Bugatti Brick – Jorma Kontio
7 Gizah Boko – Johan Untersteiner
8 Firstlady Michelle – Peter Untersteiner
9 Violet Hill – Erik Adielsson
10 Verona Brodda – Per Nordström
11 Unchained Feelings – Örjan Kihlström
12 Vikens Blue Lagoon – Magnus Jakobsson

Svenskt Trav-Oaks, uttagning 3, 2140 auto

1 Daydream U.M. – Kevin Oscarsson
2 Genta – Björn Goop
3 Rio Rita Face – Ulf Ohlsson
4 Under the Counter – Oskar J Andersson
5 Unter Uns – Joakim Lövgren
6 Twinkle Laday – Peter Untersteiner
7 Pressure Regulated – Örjan Kihlström
8 Queen C.D. – Kaj Widell
9 Greece Boko – Robert Bergh
10 Uncertain Age – Christoffer Eriksson
11 M.T. Lara Croft – Carl Johan Jepson
12 Julia Pellini – Jorma Kontio

Svenskt Trav-Oaks, uttagning 4, 2140 auto

1 Rhyme Broline – Erik Adielsson
2 Geisha Boko – Jennifer Tillman
3 Exceptional Dream – Robert Bergh
4 D’Laina – Claes Sjöström
5 Unrestricted – Johan Untersteiner
6 Flight Plan – Ulf Ohlsson
7 Caddie Lisieux – Örjan Kihlström
8 Dilba Sisu – Mattias Djuse
9 New Flame – Jorma Kontio
10 Ginger Lynn – Kajsa Frick
11 Up In the Trees – Björn Goop
12 Duchess U.M. – Kevin Oscarsson

Svenskt Trav-Oaks, uttagning 5, 2140 auto

1 Pocket Rocket – Jorma Kontio
2 Golden Garbo – Björn Goop
3 Remember Rivner – Tony Wallin
4 Ultra Bright – Fredrik Persson
5 On Track Kangaroo – Kaj Widell
6 Mellby Exotic – Örjan Kihlström
7 Zahara Goj – Torbjörn Jansson
8 Gatelink – Per Lennartsson
9 Absolut Gehör – Erik Adielsson
10 Carlyn – Oskar J Andersson
11 Ready For Money – Troels Andersen
12 Darling Mearas – Stefan Persson

Svenskt Trav-Oaks, uttagning 6, 2140 auto

1 Nouvelle Avenue – Oskar J Andersson
2 Xperia Knick – Johan Untersteiner
3 Unstirred Drink – Erik Adielsson
4 Dear Friend – Robert Bergh
5 Under the Table – Kenneth Haugstad
6 Inga In Heaven – Ulf Ohlsson
7 Fortune Teller – Claes Sjöström
8 M.T. Lindsey – Daniel Olsson
9 Just Invinicble – Jorma Kontio
10 Unique Juni – Örjan Kihlström
11 Devon Am – Ulf Eriksson
12 Mamasan – Björn Goop