På tisdag är det upp till bevis för landets bästa fyraåringar. Uttagningarna till Svenskt Travderby och Derbystoet utgör Jägersros spännande kväll.
Återigen är det dags för de svenskfödda fyraåringarnas största uppgift för året. Svenskt Travderby och Derbystoet avgörs på Jägersro den 6 september. Då väntar, förutom att för evigt få skrivas in i historieböckerna, förstapriser på (minst) två, respektive en miljon kronor.
Cash Gamble är en av favoriterna inför Derbyt. Foto: ALN
Men först ska finalfältet fastställas. Det görs genom uttagningar på samma bana, nu på tisdag kväll. 72 hingstar och valacker finns med i de sex uttagningarna till Svenskt Travderby och 57 ston i de fem som utgör Derbystoet.
Det betyder alltså att de två främst placerade avancerar till final i Derbyt, medan de två främsta från varje försök plus de två bäst seedade treorna tar sig till final i Derbystoet.
Här är startlistorna till uttagningarna:
Svenskt Travderby, uttagning 1, 2640 auto
1 Owen Face – Lutfi Kolgjini
2 Xlnt Chili Tripel – Joakim Lövgren
3 Desuper Filius – Erik Adielsson
4 Usain Colt – Stefan Söderkvist
5 Al Dente – Örjan Kihlström
6 Digital Control – Robert Bergh
7 Al’s Winnermede – Svante Ericsson
8 Eldrick Boko – Jorma Kontio
9 Hero Sjöhammar – Björn Goop
10 Beppe Am – Kenneth Haugstad
11 From Dust to Dawn – Johnny Takter
12 Stay Alert – Per Lennartsson
Svenskt Travderby, uttagning 2, 2640 auto
1 Conrads Wilhelm – Kristian Lindberg
2 Orakel Face – Lutfi Kolgjini
3 New Generation – Björn Goop
4 Bullyoung – Robert Bergh
5 Spiceman – Örjan Kihlström
6 Spirit Real – Christoffer Eriksson
7 Titan Lavec – Ulf Ohlsson
8 I Am Billythekid – Johnny Takter
9 Mellby Club – Jorma Kontio
10 Sorbet – Erik Adielsson
11 Je t’Aime Express – Peter Untersteiner
12 Serious Try – Henrik Svensson
Svenskt Travderby, uttagning 3, 2640 auto
1 Welcome – Johnny Takter
2 Betel Am – Fredrik B Larsson
3 El Salvador – Torbjörn Jansson
4 Othello C.D. – Carl Johan Jepson
5 T.Rex Sisu – Johan Untersteiner
6 Zenit Brick – Jorma Kontio
7 Flo Rida Sea – Håkan K Persson
8 Digital Collection – Robert Bergh
9 Emmett Brown – Erik Adielsson
10 Västerbo Eclair – Joakim Lövgren
11 Buddha – Björn Goop
12 Nose Gear – Örjan Kihlström
Svenskt Travderby, uttagning 4, 2640 auto
1 Dupont – Johan Untersteiner
2 Furious Francis – Björn Goop
3 Eagle Shot – Christoffer Eriksson
4 Flex Lane – Johnny Takter
5 Nelle Atticus Jake – Peter Ingves
6 Abaz America – Lutfi Kolgjini
7 Officer C.D. – Robert Bergh
8 Lord Brodde – Joakim Lövgren
9 Errol Boko – Örjan Kihlström
10 M.T. James – Åke Lindblom
11 Balero Mearas – Erik Adielsson
12 Orion Tilly – Peter Untersteiner
Svenskt Travderby, uttagning 5, 2640 auto
1 Enrico di Quattro – Peter Ingves
2 Thewayiam Ås – Johnny Takter
3 Global Revolver – Erik Adielsson
4 Gross Weight – Örjan Kihlström
5 Bruiser Pace – Thomas Uhrberg
6 Ready Ribb – Björn Goop
7 Scarpia – Johan Untersteiner
8 Topgear – Hans G Eriksson
9 Cash Gamble – Per Lennartsson
10 Buzz Mearas – Adrian Kolgjini
11 Carabinieri – Peter Untersteiner
12 Tango Lavec – Jorma Kontio
Svenskt Travderby, uttagning 6, 2640 auto
1 King Sir Kir – Claes Svensson
2 Onceforall Face – Lutfi Kolgjini
3 Star Keeper – Peter Untersteiner
4 Lord Flax – Stefan Söderkvist
5 Eclipse Boko – Ulf Ohlsson
6 French Me – Robert Bergh
7 Metallic Beat – Björn Goop
8 Springover – Peter Ingves
9 Snyting – Kenneth Haugstad
10 Conlight Ås – Erik Adielsson
11 Global Revenge – Örjan Kihlström
12 Staro Italy – Thomas Uhrberg
Derbystoet, uttagning 1, 2140 auto
1 Killer Queen Melon – Peter Ingves
2 Beatinathedevil F. – Carl Johan Jepson
3 Juliastarmanamana – Ken Ecce
4 Evelina Palema – Erik Adielsson
5 Somersault Sally – Elin Gustavsson
6 Bear Dream – Jorma Kontio
7 Red Pond Girl – Thomas Dalborg
8 Face’Em – Peter G Norman
9 Fabrica Pellini – Peter Untersteiner
10 Maya Gold – Per Linderoth
11 Legoholm Zon – Örjan Kihlström
Derbystoet, uttagning 2, 2140 auto
1 Donna Lyjam – Sören Eriksson
2 Sing A Song – Torbjörn Jansson
3 Promise – Jörgen Westholm
4 Eileen Boko – Peter Untersteiner
5 Borntobesomebody – Erik Adielsson
6 Olympia Tilly – Per Lennartsson
7 Evin Boko – Jorma Kontio
8 Digital Call – Ulf Ohlsson
9 Gossip’s Princess – Thomas Uhrberg
10 Differenceadaymade – Björn Goop
11 Lubba Later – Stefan Söderkvist
12 Souchong – Örjan Kihlström
Derbystoet, uttagning 3, 2140 auto
1 Danielle – Johnny Takter
2 Digital Edition – Örjan Kihlström
3 Huet – Jan Henriksson
4 Centerline – Robert Bergh
5 Thorn Bird – Carl Johan Jepson
6 Sassafras – Johan Untersteiner
7 Emotion Boshoeve – Peter Untersteiner
8 Blue Tee – Thomas Uhrberg
9 Empress Brodda – Christoffer Eriksson
10 Caddie June – Conrad Lugauer
11 Ursula Knick – Ulf Ohlsson
12 Super Mare – Jörgen Westholm
Derbystoet, uttagning 4, 2140 auto
1 Breezy Artist – Johnny Takter
2 Carja – Örjan Kihlström
3 Anna Greta – Peter Ingves
4 Helga Palema – Björn Goop
5 Bonbon Mearas – Erik Adielsson
6 Staro Ironmaid – Christoffer Eriksson
7 Corinne af Solnäs – Peter Untersteiner
8 Västerboadayofhope – Björn Röcklinger
9 Olympia Gold – Per Linderoth
10 Nancy America – Flemming Jensen
11 Trinity Zet – Ulf Ohlsson
Derbystoet, uttagning 5, 2140 auto
1 Catwalk In – Björn Goop
2 Going Popp – Christoffer Eriksson
3 Oklahoma Broline – Per Linderoth
4 Olivia Trot – Stefan Persson
5 Soonerorlater – Lutfi Kolgjini
6 Snow Flake Goj – Peter Ingves
7 Annabelle Dimanche – Svend Dyhrberg
8 Loppan – Erik Adielsson
9 Coruna – Johnny Takter
10 Steady Brodda – Peter Untersteiner
11 Diamond River – Stefan Söderkvist