Treåringarna är i elden igen när uttagningarna till korta E3 ska avgöras i Eskilstuna på måndag kväll.
Det är den 22 augusti som finalerna i korta E3 körs. Det i samband med Gävletravets V75-tävlingar. Då väntar 900 000 kronor på vinnaren i respektive klass för ston och för hingstar och valacker.
På måndag kväll avgörs uttagningarna till de båda finalerna och det i fyra försök vardera, vilket alltså innebär att de tre främst placerade från varje går vidare.
Vinnaren i den långa E3-finalen Poet Broline finns med i jakt på en E3-dubbel, men stoklassens långa vinnare Timbal avstår denna gång, men väl tvåan Tunika finns med i uttagningarna.
Här är startlistorna:
Uttagning 1, hingstar och valacker, 1640 auto
1 Papillon Face – Ulf Ohlsson
2 Bad Story – Björn Goop
3 Partizan Face – Lutfi Kolgjini
4 Tommaso America – Torbjörn Jansson
5 Incognito Tooma – Mattias Djuse
6 B. Dollar – Kaj Widell
7 Copimade – Jörgen Westholm
8 Poet Broline – Peter Untersteiner
9 Talassio – Kenneth Haugstad
10 Xceed G.T. – Per Lennartsson
11 Mellby Demon – Jorma Kontio
12 Pirate Broline – Daniel Olsson
Uttagning 2, hingstar och valacker, 1640 auto
1 Face Ribb – Lutfi Kolgjini
2 Gijon – Christoffer Eriksson
3 Trialouge – Björn Goop
4 Iller Tooma – Jennifer Tillman
5 Flynn Boko – Mika Forss
6 Camelot Sisu – Ulf Ohlsson
7 Lucky Chucky Star – Kaj Widell
8 Globalsatisfaciton – Jorma Kontio
9 Tobacco – Kenneth Haugstad
10 Boomer – Erik Svensson
11 Falk on Hill – Johnny Takter
12 Emiljoel – Daniel Olsson
Uttagning 3, hingstar och valacker, 1640 auto
1 Teddy Boy Ok – Lutfi Kolgjini
2 Andover Streamline – Per Linderoth
3 Forecast – Kenneth Haugstad
4 Sucre – Christoffer Eriksson
5 Nappa Scar – Per Lennartsson
6 Columbus Sisu – Lasse Punkari
7 Sir Corneliani – Björn Goop
8 Conny Sisu – Torbjörn Jansson
9 I’m Just A Sund – Daniel Redén
10 Campino Sisu – Johnny Takter
11 Digital Bronze – Ulf Ohlsson
12 Ceasar Sisu – Jorma Kontio
Uttagning 4, hingstar och valacker, 1640 auto
1 Global Solidarity – Thomas Dalborg
2 Igor Ribb – Lutfi Kolgjini
3 Heavy Sound – Kenneth Haugstad
4 Jeppas Pointer – Fredrik B Larsson
5 Vagabondo – Mika Forss
6 Cupido Sisu – Torbjörn Jansson
7 Tobin Kronos – Ulf Ohlsson
8 Grainfield Ace – Jorma Kontio
9 Farzad Boko – Roger Malmqvist
10 Pablo Andover – Bengt L Axelsson
11 Target Kronos – Daniel Olsson
12 Token Bi – Björn Goop
Uttagning 1, ston, 1640 auto
1 Finca Boko – Jorma Kontio
2 Flyer Boshoeve – Björn Goop
3 Facile Boko – Daniel Wäjersten
4 Kryssa Futura – Christoffer Eriksson
5 In Toto Sund – Mattias Djuse
6 Alvena Valva – Per Linderoth
7 Philistine Face – Lutfi Kolgjini
8 Trinidad As – Kenneth Haugstad
9 Magnesia – Jörgen Westholm
10 M.T. Kornelia – Pierre Nyström
11 Fika – Anders Svanstedt
Uttagning 2, ston, 1640 auto
1 Tunika – Christoffer Eriksson
2 Fabulous Boko – Jorma Kontio
3 Fatima Boko – Johnny Takter
4 Pimpinette Face – Kenneth Haugstad
5 Keypad – Per Lennartsson
6 Mellby Darling – Björn Goop
7 Alva Lova – Fredrik Berg
8 Cerveza – Torbjörn Jansson
9 Cicciolina Sisu – Ulf Ohlsson
10 Challenge – Peter Untersteiner
11 Ninpoints Gaagaa – Jörgen Westholm
Uttagning 3, ston, 1640 auto
1 Brokad Brodda – Jennifer Tillman
2 Lumiere d’Inverne – Björn Goop
3 Princess Face – Lutfi Kolgjini
4 Amour Memory – Elias Strandberg
5 Fury Heart – Kenneth Haugstad
6 Port Ellen Broline – Peter Untersteiner
7 Fire Hooves – Oskar J Andersson
8 Tro Lo Lo – Kajsa Frick
9 Verna Lee Zet – Daniel Redén
10 Tough Cookie – Jorma Kontio
11 Salma Silvio – Christoffer Eriksson
Uttagning 4, ston, 1640 auto
1 Metoria – Linda Sedström
2 Mhona’s Sister – Mattias Djuse
3 Melrose Place – Ulf Ohlsson
4 Ellieann – Per Linderoth
5 Loving You Deeply – Kaj Widell
6 Toohotforyou – Björn Goop
7 Spoil Me – Kenneth Haugstad
8 Passion Tilly – Torbjörn Jansson
9 Trading – Daniel Wäjersten
10 Kendra Silvio – Johnny Takter
11 Silvia Amok – Jorma Kontio