Årets största uppgift för de fyraåriga stona stundar. På fredag körs på Axevalla sex uttagningar till Stochampionatet.

Det är en V64-omgång enbart fylld med uttagningar till Stochampionatet som Axevalla kan locka med på fredagskvällen. Sex uttagningar körs således och de två bäst placerade från varje försök avancerar till finalen.

Och den avgörs nästa söndag, den 19 juli. Då väntar ett förstapris på massiva en miljon kronor på vinnaren. Så här ser startlistorna ut till uttagningsloppen:

Uttagningslopp 1, 2640 auto

1 Centerline – Robert Bergh
2 Staro Ironmaid – Peter Ingves
3 Eileen Boko – Per Linderoth
4 Linita Kemp – Stefan Söderkvist
5 Utopie d’Inverne – Stefan Persson
6 Coruna – Torbjörn Jansson
7 Gunell Palema – Håkan K Persson
8 Devs Darling – Erik Adielsson
9 Olympia Tilly – Per Lennartsson
10 Steady Brodda – Peter Untersteiner
11 Rally Cleo – Ulf Ohlsson
12 Catwalk In – Björn Goop

Uttagningslopp 2, 2640 auto

1 Just Happy – Peter Untersteiner
2 Super Mare – Oskar J Andersson
3 Face’Em – Peter G Norman
4 Maya Gold – Per Linderoth
5 Souchong – Örjan Kihlström
6 Bear Dream – Jan I Jönsson
7 Adrians Girl – Robert Bergh
8 Danielle – Jim Oscarsson
9 Noomi Skift – Hans-Owe Sundberg
10 Queen Adina – Niclas Stenquist
11 Apollonia – Marcus Savin
12 Kick Madrik – Oskar Kylin-Blom

Uttagningslopp 3, 2640 auto

1 Barca – Tony Wallin
2 Flirting Girl – Jennifer Tillman
3 Above All – Jorma Kontio
4 Breezy Artist – Johnny Takter
5 Miniskirt Minnie – Erik Adielsson
6 Sing A Song – Torbjörn Jansson
7 Fabrica Pellini – Johan Untersteiner
8 Caddie June – Conrad Lugauer
9 Helga Palema – Björn Goop
10 Annabelle Dimanche – Svend Dyhrberg
11 Digital Call – Örjan Kihlström
12 Florida Queen – Thomas Uhrberg

Uttagningslopp 4, 2640 auto

1 Bula Bula Am – Johan Untersteiner
2 Ursula Knick – Thomas Uhrberg
3 Olympia Gold – Per Linderoth
4 Without Hesitation – Stefan Söderkvist
5 Emotion Boshoeve – Peter Untersteiner
6 How Amazing Tooma – Robert Bergh
7 Digital Edition – Örjan Kihlström
8 Evasion Boko – Kajsa Frick
9 Jetta Palema – Erik Adielsson
10 Liz With A.Z. – Olof Thorson
11 Olivia Trot – Stefan Persson
12 Fickle Shine – Veijo Heiskanen

Uttagningslopp 5, 2640 auto

1 Alvena Ullabella – Jorma Kontio
2 Diamond River – Stefan Söderkvist
3 Cashier Center – Stefan Persson
4 Aberfeldy – Ulf Ohlsson
5 Evelina Palema – Erik Adielsson
6 Anna Greta – Peter Ingves
7 Soonerorlater – Lutfi Kolgjini
8 Some Summit – Veijo Heiskanen
9 Borntobesomebody – Björn Goop
10 New Kiss – Johnny Takter
11 Chroma Victoria – Hans-Owe Sundberg
12 Smekeruds Javelin – Marcus Hultman

Uttagningslopp 6, 2640 auto

1 Cessna S.S. – Johan Untersteiner
2 Snow Flake Goj – Torbjörn Jansson
3 Legoholm Zon – Jorma Kontio
4 Edaisy – Jennifer Tillman
5 Lubba Later – Stefan Söderkvist
6 Corinne af Solnäs – Peter Untersteiner
7 Laura Roc – Ulf Ohlsson
8 Bonbon Mearas – Erik Adielsson
9 Trinity Zet – Örjan Kihlström
10 Diffrenceadaymade – Björn Goop
11 Thorn Bird – Carl Johan Jepson
12 Kickans Girl – Roger Pettersson