På söndag bjuds förstklassig sport för fyraåringarna på Åby. Uttagningarna till pokalloppen avgörs – men utan Nuncio.
Det körs fyra uttagningslopp för både Kungapokalen och Drottning Silvias Pokal, vilket således betyder att de tre främst placerade från varje uttagningslopp avancerar vidare till finalerna.
Elitloppet i stället för Nuncio? Foto: ALN
Den häst som de flesta kanske hade sett fram mot i kvalen till Kungapokalen finns inte med i de slutliga startlistorna. Stefan Melander har nämligen valt bort loppet för Nuncio. Till Trav 365 säger ”Tarzan” att han i stället siktar mot start i Dartster F:s lopp på Solvalla nästan onsdag med sin jänkarstjärna. Avstår gör även Johan Untersteiners vassa Sciacallo Om, efter ett beslut från ägarna.
Bland de som dock fortsatt satsar mot Kungapokalen finner vi Cattis Lundström-tränade Al Dente som ju vann det mesta bortsett från Kriteriet i fjol. E ny kusk sitter upp bakom Al Dente denna gång: Peter Ingves.
Finska kanonen Jontte Boy. Foto: ALN
Ett annat tufft namn som ska ta sig till final i Kungapokalen är finske Jontte Boy som vann 9 av 10 lopp i fjol och var riktigt läcker i sin årsdebut.
Varje uttagning har ett förstapris på 70 000 kronor. Båda finalerna körs på i samband med V75 på Åby den 16 maj och har förstapris på 940 960 kronor. Här är alla startlistorna:
Kungapokalen, Uttagning 1, 2140 auto
1 Al Dente – Peter Ingves
2 Sorbet – Johan Untersteiner
3 Sobel Jocke – Peter Untersteiner
4 Orion Tilly – Björn Goop
5 Thewayiam Ås – Erik Adielsson
6 Volstead – Örjan Kihlström
7 Fire to the Rain – Ulf Ohlsson
8 Warrawee Perseus – Jorma Kontio
9 Odd Face – Lutfi Kolgjini
10 Flex Lane – Johnny Takter
11 Melvin Palema – Anders Svanstedt
Kungapokalen, Uttagning 2, 2140 auto
1 Elliot Boko – Ulf Ohlsson
2 Hero Sjöhammar – Erik Adielsson
3 Onceforall Face – Lutfi Kolgjini
4 Staro Ivy League – Christoffer Eriksson
5 Green Bax – Johan Untersteiner
6 From Dust to Dawn – Johnny Takter
7 New Generation – Björn Goop
8 Gross Weight – Örjan Kihlström
9 Origo Tilly – Torbjörn Jansson
10 Valentino Strix – Peter Ingves
11 Explosive de Vie – Jim Oscarsson
Kungapokalen, Uttagning 3, 2140 auto
1 Sylvester America – Christoffer Eriksson
2 Be Spontaneous – Johan Untersteiner
3 Jontte Boy – Tuomas Korvenoja
4 Party Boat Hanover – Johnny Takter
5 Västerbo Eclair – Joakim Lövgren
6 Buster – Björn Goop
7 Abaz America – Lutfi Kolgjini
8 Tango Lavec – Jorma Kontio
9 Conlight Ås – Ulf Ohlsson
10 King City – Örjan Kihlström
11 Scellino Luis – Erik Adielsson
Kungapokalen, Uttagning 4, 2140 auto
1 Cash Gamble – Per Lennartsson
2 Global Revenge – Erik Adielsson
3 Whitehouse Express – Johan Untersteiner
4 Buddha – Björn Goop
5 Michelangelo Ås – Thomas Uhrberg
6 Imperator – Kenneth Haugstad
7 Orakel Face – Lutfi Kolgjini
8 Carabinieri – Peter Untersteiner
9 Secret Mission – Johnny Takter
10 Explosive Dust – Örjan Kihlström
11 Spartan Kronos – Conrad Lugauer
Drottning Silvias Pokal, Uttagning 1, 2140 auto
1 Cessna S.S. – Johan Untersteiner
2 Iponema – Örjan Kihlström
3 Trinity Zet – Ulf Ohlsson
4 Barca – Tony Wallin
5 Simple Solution – Jorma Kontio
6 Diffrenceadaymade – Björn Goop
7 Danielle – Jim Oscarsson
8 Candy Store – Lutfi Kolgjini
9 Jetta Palema – Erik Adielsson
10 Dreamgirl River – Johnny Takter
11 Soonerorlater – Roger Malmqvist
Drottning Silvias Pokal, Uttagning 2, 2140 auto
1 Staro Ironmaid – Christoffer Eriksson
2 Goosebumps Pellini – Peter Untersteiner
3 Olympia Tilly – Per Lennartsson
4 Apollonia – Marcus Savin
5 Catwalk In – Björn Goop
6 Borntobesomebody – Fredrik B Larsson
7 Loppan – Johnny Takter
8 Faith Hill – Ulf Ohlsson
9 Coruna – Erik Adielsson
10 Coco de Vie – Örjan Kihlström
11 How Amazing Tooma – Torbjörn Jansson
Drottning Silvias Pokal, Uttagning 3, 2140 auto
1 Promise Me – Joakim Lövgren
2 Beloved Love – Jorma Kontio
3 Souchong – Örjan Kihlström
4 Annabelle Dimanche – Svend Dyhrberg
5 Evelina Palema – Erik Adielsson
6 Heaven’s Door – Ulf Ohlsson
7 Charmant Hornline – Björn Goop
8 Stirling Cheer – Johnny Takter
9 Littlemissunshine – Jennifer Tillman
10 First Visit – Per Lennartsson
11 Kickans Girl – Roger Pettersson
Drottning Silvias Pokal, Uttagning 4, 2140 auto
1 Ursula Knick – Thomas Uhrberg
2 Florid Queen – André Eklundh
3 Diamond River – Ola Samuelsson
4 Ruby Trap – Örjan Kihlström
5 Devs Darling – Erik Adielsson
6 Helga Palema – Peter Ingves
7 Jellybean Baby – Stefan Söderkvist
8 Bella Beluga – Per Lennartsson
9 Roses Glory – Peter Untersteiner
10 Caviar Sisu – Björn Goop
11 Anna Greta – Johnny Takter