På måndag kväll är det dags för treåringarna att gå ut i hetluften på Solvalla. Hela kvällen vigs åt uttagningslopp till Kriteriet och Oaks.
Det är söndagen den 28 september som årets finaler av Svenskt Trav-Kriterium och Trav-Oaks avgörs på Solvalla. Förstaprisen då är 2 miljoner, respektive 1,4 miljon kronor.
På måndag avgörs uttagningarna till de stora årgångsfinalerna. Totalt är det sex försök till vardera av loppen, vilket betyder att ettan och tvåan från varje uttagningslopp tar plats i finalen.
Så här ser startlistorna ut:
Kriteriet, uttagningslopp 1, 2640 auto
1 Errol Boko – Jorma Kontio
2 Audio Panel – Robert Bergh
3 Melvin Palema – Anders Svanstedt
4 Michelangelo Ås – Johnny Takter
5 Carabinieri – Peter Untersteiner
6 Mellby Ciceron – Björn Goop
7 Wingait Holger – Stefan Persson
8 Cash Gamble – Per Lennartsson
9 Al Dente – Örjan Kihlström
10 Jibb Futura – Jennifer Tillman
11 Quality Q.C. – Markus B Swedberg
Kriteriet, uttagningslopp 2, 2640 auto
1 Beppe Am – Johan Untersteiner
2 Conlight Ås – Stefan Söderkvist
3 Thewayiam Ås – Johnny Takter
4 Victor A.U. – Torbjörn Jansson
5 Eastar Rapida – Ulf Ohlsson
6 Rightkindoftrouble – Peter G Norman
7 Hero Sjöhammar – Erik Adielsson
8 Explosive Dust – Örjan Kihlström
9 Spirit Real – André Eklundh
10 Bullseye Pellini – Peter Untersteiner
11 Buddha – Björn Goop
Kriteriet, uttagningslopp 3, 2640 auto
1 Place Your Bet – Torbjörn Jansson
2 T. Rex Sisu – Erik Adielsson
3 Mellby Club – Jorma Kontio
4 Je t’Aime Express – Peter Untersteiner
5 Filur Band – Ulf Ohlsson
6 Alf H.L. – Joakim Lövgren
7 Strong Will – Daniel Berglund
8 Island Life – Thomas Uhrberg
9 Orion Tilly – Björn Goop
10 Meslon – Johnny Takter
11 Digital Frame – Örjan Kihlström
Kriteriet, uttagningslopp 4, 2640 auto
1 Othello Tilly – Björn Goop
2 Sapajou – Erik Adielsson
3 Officer C.D. – Robert Bergh
4 Diable d’Inverne – Åke Lindblom
5 Gross Weight – Örjan Kihlström
6 Global Revenge – Stefan Söderkvist
7 Zigge Silvio – Peter Untersteiner
8 Robic Lane – Jorma Kontio
9 Bison Spiro – Anna-Karin Rundqvist
10 Brothers In Am – Per Lennartsson
11 M.T. Jeffery – Ulf Ohlsson
12 From Dust to Dawn – Johnny Takter
Kriteriet, uttagningslopp 5, 2640 auto
1 Bortolomiol Am – Johan Untersteiner
2 Stay Alert – Peter Untersteiner
3 The True F. – Stefan Söderkvist
4 Flirtincostashorta – Björn Röcklinger
5 Emmett Brown – Erik Adielsson
6 Mr Southwind – Torbjörn Jansson
7 Lord Flax – Fredrik Söderberg
8 Desuper Filus – Ulf Ohlsson
9 Psycho – Björn Goop
10 Eclipse Boko – Jorma Kontio
11 One More Rebel – Örjan Kihlström
Kriteriet, uttagningslopp 6, 2640 auto
1 Othello Face – Örjan Kihlström
2Global Revolver – Erik Adielsson
3 Angelo Zaz – Jorma Kontio
4 Digital Collection – Robert Bergh
5 Ready Ribb – Ulf Ohlsson
6 Nose Gear – Stefan Melander
7 Sloppy Joe – Thomas Uhrberg
8 Västerbo Eclair – Peter Ingves
9 New Generation – Björn Goop
10 Dupont – Bo Eklöf
11 Wollafur – Juhani Partanen
12 Furious Francis – Åke Lindblom
Oaks, uttagningslopp 1, 2140 auto
1 Secret Service – Örjan Kihlström
2 Charmant Hornline – Björn Goop
3 Alvena Unn Di – Per Lennartsson
4 Oklahoma Broline – Per Linderoth
5 New Kiss – Erik Adielsson
6 Seaside – Jörgen Westholm
7 April Sisu – Ulf Ohlsson
8 Coruna – Thomas Uhrberg
9 Prahna – Ulf Eriksson
10 Nerida – Jan-Olof Johansson
11 Centerline – Robert Bergh
Oaks, uttagningslopp 2, 2140 auto
1 Sugar Flaxy – Örjan Kihlström
2 Mimmi Marje – Jimmi Ehlers
3 Joli’s Love – Johnny Takter
4 Evasion Boko – Kajsa Frick
5 Promise – Jörgen Westholm
6 Gabriella Sisu – Erik Adielsson
7 Honan Tooma – Johan Untersteiner
8 Letsmingleimsingle – Kaj Widell
9 Lubba Later – Jorma Kontio
10 Flirting Girl – Jennifer Tillman
11 Differenceadaymade – Björn Goop
Oaks, uttagningslopp 3, 2140 auto
1 Florida Queen – André Eklundh
2 Destiny River – Johnny Takter
3 Everreach Draviet – Thomas Dalborg
4 Lottie Palema – Anders Svanstedt
5 Breezy Artist – Erik Adielsson
6 Souchong – Örjan Kihlström
7 U. Bergs Oppzi – Ulf Ohlsson
8 Hazardous Tooma – Tony Wallin
9 Sundsholms Fatima – Klaus Kern
10 Seduction – Jorma Kontio
11 Baharat – Johan Untersteiner
Oaks, uttagningslopp 4, 2140 auto
1 Littlemissunshine – Carl-Erik Lindblom
2 Helga Palema – Peter Ingves
3 Ahsoka – Robert Bergh
4 Malin Sisu – Torbjörn Jansson
5 Laura Roc – Ulf Ohlsson
6 Lucky Nellie – Göran Jansson
7 Evening Prayer – Örjan Kihlström
8 Cashier Center – Stefan Persson
9 Luckyline Lucky – Jennifer Tillman
10 Catwalk In – Erik Adielsson
11 Olympia Gold – Per Linderoth
12 Face’Em – Peter G Norman
Oaks, uttagningslopp 5, 2140 auto
1 Soonerorlater – Roger Malmqvist
2 OP’s First Girl – Erik Adielsson
3 Electric Image – Örjan Kihlström
4 Adriana Chip – Robert Bergh
5 Evin Boko – Jorma Kontio
6 Sommersault Sally – Torbjörn Jansson
7 Digital Moon – Per Lennartsson
8 Bella on Tour – Björn Goop
9 Diamond River – Johnny Takter
10 Anna Greta – Peter Ingves
11 Högström Tooma – Jennifer Tillman
Oaks, uttagningslopp 6, 2140 auto
1 Eileen Boko – Per Lennartsson
2 How Amazing Tooma – Robert Bergh
3 My Sign Brizard – Tony Wallin
4 Snow Flake Goj – Torbjörn Jansson
5 Super Mare – Thomas Uhrberg
6 Beautiful Trick – Ulf Ohlsson
7 Danielle – Jim Oscarsson
8 Edaisy – Oskar Kylin-Blom
9 Borntobesomebody – Björn Goop
10 Madonnas Memory – Claes Liljeqvist
11 Across My Heart – Örjan Kihlström
12 Olympia Tilly – Per Lennartsson