Travets ”blå band” brukar det kallas. Nu är startlistorna till uttagningsloppen klara. Ett finalfält på tolv hästar till Svenskt Travderby 2013 ska utses på Jägersro nästa tisdag.
Intresset var stort för Svenskt Travderby och 89 hästar anmäldes till de sex försöken. Men bara 72 platser står som bekant till förfogande.
Och de 72 lyckliga som fick plats i något av försöken ska nästa tisdag, den 20 augusti, placera sig bland de två bästa för att nå finalen.
Derbystoet ställer 48 platser till förfogande, fördelat på fyra försök och de tre främsta från varje uttagningslopp går alltså vidare till finalen.
Finalerna körs som traditionen erbjuder den första söndagen i september på Jägersro. Där väntar förutom den eviga äran och berömmelsen två miljoner kronor på vinnaren i Svenskt Travderby och halva den summan i Derbystoet.
Här är startlistorna till samtliga uttagningar till Derbyt och Derbystoet:
Svenskt Travderby, Uttagning 1, 2640 auto
1 Queasy – Örjan Kihlström
2 Misty Marke – Johnny Takter
3 Mr Big – Thomas Uhrberg
4 Here To Rock F. – Mattias Djuse
5 Mellby Apollo – Per Lennartsson
6 Queen’s Delight – Björn Goop
7 Quid Pro Quo – Erik Adielsson
8 Finish Future – Jorma Kontio
9 Romeo Amok – Daniel Olsson
10 Stricker – Peter Untersteiner
11 Wilding E. – Martijn de Haan
12 High Stage – Ulf Ohlsson
Svenskt Travderby, Uttagning 2, 2640 auto
1 Junior Troy – Björn Goop
2 Salsa Knight – Jorma Kontio
3 Super Otto – Örjan Kihlström
4 Molle C.D. – Daniel Redén
5 Santiago Wibb – Stefan Persson
6 O.P.’s Flirt – Robert Bergh
7 Maffioso Face – Lutfi Kolgjini
8 Harvey Tornado – Per Lennartsson
9 Licence Holder – Ulf Ohlsson
10 Ballero – Ralf Karlstedt
11 Like Lightning – Anna-Karin Rundqvist
12 Charlie Palema – Åke Svanstedt
Svenskt Travderby, Uttagning 3, 2640 auto
1 Val d’Amour – Erik Berglöf
2 A. Hannibal – Åke Lindblom
3 El Mago Pellini – Lutfi Kolgjini
4 Robben Bob – Daniel Redén
5 Mellby Apex – Björn Goop
6 Falcon Håleryd – Fredrik Persson
7 Drew Brees – Jorma Kontio
8 Perfect Power – Peter Untersteiner
9 Quite A Fall – Johnny Takter
10 Verymuchkiss Karsk – Åke Svanstedt
11 Staro Green River – Erik Adielsson
12 Pine Cool – Örjan Kihlström
Svenskt Travderby, Uttagning 4, 2640 auto
1 Ed Rapide – Björn Goop
2 Dante le Soleil – Jennifer Tillman
3 Rafael Blågul – Robert Bergh
4 Main Danger – Erik Adielsson
5 Porthos Amok – Örjan Kihlström
6 Mynta Broline – Peter Untersteiner
7 Quadroon – Ulf Ohlsson
8 O.P.Q.C. – Markus B Svedberg
9 Mosaique Face – Lutfi Kolgjini
10 Capone Boko – Jorma Kontio
11 Mind Your Face – Daniel Olsson
12 Rapide Marke – Johnny Takter
Svenskt Travderby, Uttagning 5, 2640 auto
1 Handsome Knight – Johnny Takter
2 Offshore Man – Torbjörn Jansson
3 Leonas Kaiser – Oskar Svanberg
4 Increased Workload – Örjan Kihlström
5 Rocket Zet – Daniel Redén
6 Zätabubben – Erik Adielsson
7 Barracuda River – Lutfi Kolgjini
8 New Approach – Jorma Kontio
9 Zonguldak – Stefan Persson
10 O.F.V. Continue – Sandra Svensson
11 Trailing Edge – Stefan Melander
12 Rooibos – Björn Goop
Svenskt Travderby, Uttagning 6, 2640 auto
1 Shiraz Brodde – Erik Adielsson
2 Ipod – Johnny Takter
3 Mellby Amiral – Örjan Kihlström
4 Velociraptor – Kenneth Haugstad
5 Twitter – Björn Goop
6 Hertig Shim – Thomas Uhrberg
7 Viking America – Lutfi Kolgjini
8 Time Machine – Jörgen Westholm
9 Scoot To Score – Per Lennartsson
10 Standout – Ulf Ohlsson
11 Julio de Luxe – Tony Wallin
12 Checco Boko – Jorma Kontio
Uttagningarna till Derbystoet:
Derbystoet, Uttagning 1, 2140 auto
1 Your Highness – Björn Goop
2 Rica Neo – Åke Svanstedt
3 Monas Invercote – Erik Adielsson
4 Alexandria Ås – Johnny Takter
5 Fox From Above – Jorma Kontio
6 Wingait Sonja – Stefan Persson
7 Quantanamera – Erik Berglöf
8 Dreaming Princess – Thomas Uhrberg
9 Yaw Damper – Örjan Kihlström
10 Olfa Wareco – Monica Sahlgren-Fromell
11 Feedup – Ulf Ohlsson
12 Berlock – Johan Untersteiner
Derbystoet, Uttagning 2, 2140 auto
1 Priceless – Örjan Kihlström
2 Flavour Tooma – Clas Löfkvist
3 Flirtin Silvio – Thomas Uhrberg
4 Fashion Diva – Stefan Erlandsson
5 Youwon – Timo Nyman
6 Kiss Me Kemp – Robert Bergh
7 Mygodwhata Face – Lutfi Kolgjini
8 Full Forward – Ulf Ohlsson
9 Xena Brick – Jorma Kontio
10 Alchemilla Rich – Åke Svanstedt
11 Mellby Amulett – Fredrik Persson
12 T.P. Emily – Per Nordström
Derbystoet, Uttagning 3, 2140 auto
1 Dream of Joy – Stefan Persson
2 Quarry – Örjan Kihlström
3 Fascination – Johnny Takter
4 Village Surprise – Ulf Ohlsson
5 Quadrille – Johan Untersteiner
6 Västerbo Crystal – Kenneth Haugstad
7 Technology – Marcus M Melander
8 Sugarchock – Björn Goop
9 Bailey Sweet Grim – Åke Svanstedt
10 Conrads Elsa – Thomas Uhrberg
11 Ready Steady Go – Jorma Kontio
12 Sophias Blush – Erik Adielsson
Derbystoet, Uttagning 4, 2140 auto
1 Hey Honey – Erik Adielsson
2 Crosstalk – Stefan Melander
3 Cartier Boko – Jorma Kontio
4 Landers Dream – Palle Günther
5 Caviar’s Goldcard – Johnny Takter
6 Piggybank – Torbjörn Jansson
7 Metior Easy – Åke Svanstedt
8 Hankypanky Pagan – Robert Bergh
9 Nice’n Smooth – Kenneth Haugstad
10 M.T. Harmony – Peter Untersteiner
11 System Performance – Örjan Kihlström
12 Odenna Q.C. – Markus B Svedberg