Bakspår över sprinterdistans – inga problem för Merger Blue Chip. Det blev en ny imponerande seger för stjärnstoet.

Örebrotravet bjöd på en mycket klassig Stoeliten som upptakt av lördagens V75-tävlingar. Men det var ingen som kunde lura Merger Blue Chip den här gången heller – den femåriga Cantab Hall-dottern var starkast till slut.

Att det dessutom blev ordentlig fart på kalaset passade givetvis det Åke Svanstedt-tränade stoet. Och farten stod Mathilde Tröjborg för; Flemming Jensen var resolut från start och öppnade första 500 efter 07,8 och fortsatte i snabb takt, varvspasseringen avverkades i underkant 1.10.

På sista bortre lyftes Crys Dream ut från ledarryggen och tog plats i dödens och med knappa halvvarvet kvar sände så Erik Adielsson iväg Merger Blue Chip från tredje ytter och stoet tog sig snabbt fram i tredjespår.

In över upploppet var det slutsålt i spets för Mathilde Tröjborg och Merger Blue Chip kopplade lekande lätt greppet och försvann undan till seger. Det på 1.11,4a/1609. Dagens seger, som betalade 125 000 kronor, var hästens sjätte på sju starter i år.

Tvåa blev en fint avslutande Simb Ruby medan tredjeplatsen gick till Miss Sue V. som följde vinnaren i ryggen.